Saksa väike spits ehk kleinspits
Paar aastat tagasi liitus meie perega saksa väike spits Sofi, ametliku nimega Damirazin Cafe Cappuccino. Kujutasin ette, et saan armsa väikese koerakese, keda diivanil telekat vaadates kaisutada. Oi kuidas ma eksisin! Pärast seda, kui olen Sofit tundma õppinud, saan samojeedi kutsika soovijatele puhta südamega öelda: teate, samojeed on lihtne tõug!
Muidugi on väike spits imearmas! Vahel vaatan Sofit ja süda sulab sees, kuidas keegi üldse saab nii armas olla? Diivanil kaisutada saab teda ka, aga millal ja kui kaua, seda otsustab Sofi. Erinevalt näiteks samojeedidest, kes on inimese tähelepanu üle alati rõõmsad.
Väikest spitsi vaadates on lihtne pidada teda abituks malbeks koerakeseks. Sellest ilmselt saavadki väikeste tõugude probleemid alguse. Sülekoer on küll koer, kes ei kaalu palju ja keda seetõttu on lihtne sülle võtta. Aga see ei tähenda abitut ja malbet koerakest! Kui väike spits vaatab peeglisse, näeb ta ise seal tõenäoliselt mõõkhambulist tiigrit. Nende vaimne selgroog on titaanist. Sofi kasvataja ütles mulle kutsikat andes: poole aasta pärast marsib Sofi ees ja samojeedid tema taktis taga. Täpselt nii ongi. Siiani pole ükski samojeed julgenud puutuda Sofi lemmikmänguasja tennisepalli. Mõni külaline on teadmatusest üritanud, kuid kiire hambavälgatus ja uratus on asja kohe selgeks teinud.
Üks aastakümnete pikkuse kogemusega kasvataja ütles kunagi, et kasvatab pomeraniane, kuna need sarnanevad kõige rohkem tema esimese tõu ida-euroopa lambakoertega. Tookord ei võtnud ma tema juttu tõsiselt, aga nüüd saan väga hästi aru, mida ta silmas pidas. (Väike)spitsid on pühendunud koduvalvurid, truud oma perele. Nad on sitked ja kiired. Terase taibuga, haaravad uusi teadmisi lennult. Paraku on Loodus nad valanud vormi, mis tekitab osades inimestes tahtmise nad kotti toppida ja kohelda nagu mänguasju.
(Väike)spitside suurim probleem on häälekus. Nad tõepoolest on valvekoerad. Pärast seda, kui Sofi meie majja tuli, pole külalistel enam vaja värava tagant helistada, et oma kohalejõudmisest teada anda. Enne, kui keegi jõuab telefoni välja võtta ja numbri valida, on Sofi külaliste saabumisest juba teada andnud. Palju spitse elab siiski korterites, nii et küllap nad siis suudavad seal kohaneda ega aja naabreid hulluks.
Üks saksa spitsidest
Väikespitsid ehk kleinspitsid ehk kleinid kuuluvad saksa spitside perre. Väikseim neist on pomeranian, tema kohta öeldakse ka kääbusspits. Edasi tulebki väike spits ehk saksapäraselt klein. Seejärel keskmine spits ehk mittelspits ehk lihtsalt mittel. Edasi suur spits ja kõige suurem on keeshond (wolfspitz).
Väiksemaid spitsitõuge (pomeranian, klein, mittel) on kõikvõimalikes värvikombinatsioonides: mustad, valged, hallid, kreemid, oranžid, erinevad sooblid, kirjud … Suuremate tõugude värvivalik on piiratum.
Eestis on saksa spitsidest kõige levinum kahtlemata pomeranian. Väikesed spitsid jäävad pomeranianide varju. Kuna tegemist on väga sarnaste tõugudega, siis tänaval väikest spitsi nähes arvab enamus inimesi, et tegemist on pomeranianiga. Põhimõtteliselt peaks väikespitsid olema veidi suuremad kui pomeranianid, aga nagu väga populaarseks muutunud tõugudega tihti juhtub, on ka pomeraniane igasugused, ka keskmisest väikespitsist suuremaid. Mittelid ja suurspitsid on aga Eestis lausa haruldasteks tõugudeks. Keskmisi ehk mittelspitse on Eesti tõukoerte registris 12 ja suurspitse ainult üks! Võrdluseks, et pomeraniane on tõuregistris üle 2000 ja väikeseid spitse üle 700. Pomeranianide populaarsus kajastub ka pesakondade hulgas. 2023.aastal registreeriti 162 kutsikat ja 2022.aastal 173 kutsikat. Kui arvestada, et nii väikestel koertel on pesakonnas enamasti 1-2 kutsikat, siis tähendab see väga suurt pesakondade arvu. Väikeseid spitse seevastu sündis 2022.aastal 22 kutsikat ja eelmisel, 2023.aastal ainult 7 (kaks pesakonda). Mittelspitse on Eestis läbi aegade sündinud ainult üks pesakond!
Miks nii sarnaste tõugude levikus on nii suured käärid, on mõistatus. Arvan, et vähemalt väikeste spitside puhul on küll tegemist puhtalt pomeranianide varju jäämisega. Julgustan kõiki, kes unistavad pomeraniani võtmisest, pöörama pilku ka väikespitsile. Tuleb lihtsalt teada, et selline tõug on ka olemas. Meie ülelahe naabrite juures Soomes on ühtviisi populaarsed kõik spitsitõud (suurspits küll vähem) ja kuna me enamuses asjades käime Soomega ühte jalga, siis mina usun, et küll Eestis spitside aeg ka veel tuleb.
Erinevate spitsitõugude turjakõrgus tõustandardi järgi:
pomeranian 18-22 cm
väike spits 23-29 cm
mittelspits 30-38 cm
suur spits 42-50 cm
keeshond 43-55 cm
Osad spitsitõud on omavahel nö ühendatud: kui koer kasvab oma tõu kohta liiga suureks, või vastupidi, jääb vanematest väiksemaks, saab teda üle viia ühest tõust teise. Reeglid on eri riikides erinevad. Eestis on üle viimine lubatud kleinide ja mittelite vahel. Kuna Venemaal on üleviimine lubatud ka pomeranianide ja kleinide vahel, leiab osade kleinide sugupuust ka pomeraniane.
KUTSIKAD
8.04 sündis Sofil kolm kutsikat, kaks isast ja üks emane. Kutsikate isaks oli Fireset Skywalker „Winnie” https://register.kennelliit.ee/index.php?page=dogCard&dogId=221117
Ema Damirazin Cafe Cappuccino „Sofi” https://register.kennelliit.ee/index.php?page=dogCard&dogId=327814
Mõlema vanema värviks on oranž soobel ja tundub, et kõik kolm pisikest tulevad ka sama värvi.
Kõik kutsikad on läinud oma uutesse kodudesse. Armi ja Bertie Soome, Kusti jäi Eestisse.
Kui teile tundub, et väike spits võiks teie perre sobida, võtke ühendust ja räägime! Kui kõik hästi läheb, on kennelis Põhjatäht ka 2025. aastal saksa väikespitsi pesakond.
Sofi kutsikad 4-nädalased.